Türkiye İç Denetim Kongresi: Günümüz Dünyasında Değişimin Öncüsü Olmak - Ekim 2019

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) tarafından düzenlenen Uluslararası 23. Türkiye İç Denetim Kongresi, “Günümüz Dünyasında Değişimin Öncüsü Olmak” temasıyla 21-22 Ekim tarihlerinde Wyndham Grand İstanbul Levent Otel’de gerçekleştirildi.

1.500’e yakın iç denetçi, iş dünyasının farklı alanlarından uzmanlar ve akademisyenlerin bir araya geldiği kongrede, Cerebra İç Kontrol, İç denetim ve Suistimal İnceleme Ekibi de yer aldı.

TİDE Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Murat Çağlar açılış konuşmasında 1997 yılındaki “Değişimin Yönetiminde İç Denetim” temalı kongreye atıf yaparak artık mesleğin ‘Denetim’ rolünden ‘Denetim ve Danışmanlık’ rolüne geçiş yapmasının altını çizdi. 

Açılış konuşmasının devamında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski de iç denetim fonksiyonunun aynı kalmayacağını, büyük veriyi çok hızlı sürede işleyen algoritmaların, denetçilerin veri toplamak ve bu veriyi analiz etmek için harcadığı süreyi önemli ölçüde azaltacağını belirterek iç denetimde dijital dönüşümün önemine vurgu yaptı. Kongre ikinci gün açılış konuşmasını yapan TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı, TKYD Yönetim Kurulu Üyesi, Fütüristler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ali Kamil Uzun, hayal gücü yüksek, adil ve çevik denetçiler olma güdüsü ile geleceğe hazırlanılmasına dikkat çekti.

Kongre panellerinde iç denetim, iç denetimde dijital dönüşüm ve e-keşfin önemi, denetim sistemleri, çevik denetim, kurumsal yönetim, iç kontrol, risk yönetimi ve kurum kültürü gibi birçok önemli konuyla ilgili bilgi, deneyim ve iyi uygulama örnekleri paylaşılarak rekor katılımcı sayısına ulaşıldı.

Cerebra Muhasebe ve Danışmanlık, kuruluşundan bu yana ‘rakamların ötesinde, bilgi ve tecrübeyi yenilikçi ve proaktif bir anlayış ile birleştirme’ mesajı ile denetim rolünün denetim ve danışmanlık rolüne geçişini desteklemektedir. Ayrıca büyük veri ve veri analitiğinin gücünü hissederek, verileri eyleme dönüştürebilecek bir anlayışa sahip olma, doğru becerilerle elde edilecek veri dengesi, geleceğe dönük düşünce yapısı ve en önemlisi kararlı, bağımsız ve objektif davranış ilkeleri ile yoluna devam etmektedir. 

Teknoloji ve veri odaklı bir firma olma amacıyla yolculuğuna devam eden Cerebra, sosyal medyanın da gücüne inanarak kongre süresince #TİDEkongre2019 ve #DeğişiminÖncüleri etiketleri ile paylaşımlarını sürdürdü.

PAYLAŞ