Gündem

FCPA'nın Türkiye'deki Uygulamasına İlişkin Bir Vaka Analizi

1977’de yürürlüğe giren ABD Yabancı Ülkelerde Rüşvet ve Yolsuzluğun Önlenmesi Kanunu (Foreign Corrupt Practices Act) veya bilinen ismiyle FCPA, küresel anlamda yolsuzlukla mücadele alanında en eski ve en fazla uygulanan yasa olarak bilinmektedir. FCPA, 1977 yılından beri ABD dışındaki ülkelerde bu kanuna...
Yazının Devamı

9 Aralık Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü

Bugün 9 Aralık. Yolsuzluk ve yolsuzluğa ilişkin mücadele yöntemleriyle ilgili farkındalığın artırılmasının amaçlandığı bugün, Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü” olarak kutlanıyor. Pandeminin tam ortasında çok anlamlı bir gün.
Yazının Devamı

Görevleri Birbirinden Ayırsak da mı Yönetsek, Ayırmasak da mı Yönetsek?

Görevleri birbirinden ayırmadan yönetmek, içinde risk barından bir seçim. En yapıcı yaklaşımsa, görevleri şirketin riskleriyle orantılı bir şekilde ve optimum seviyede birbirinden ayırarak muhtemel önemli kayıpları önlemek.
Yazının Devamı

Şirketlerin Kurumsallaşma ve Dijital Dönüşüm Yolculuğundaki ERP Sancısı

Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP- Enterprise Resource Planning Systems), kurumsallaşmak isteyen işletmelere tüm kaynaklarını bütünleşik bir biçimde tek bir veri tabanı üzerinden yönetme imkânı sağlıyor.
Yazının Devamı

İş Analitiğinin İş Performansı Analitiği ve Stratejiye Evrimi

Kritik Performans Göstergelerini (KPG) temel alan yönetim şekli, hedef odaklı stratejilerin merkezi haline gelmiştir.  Şirketler bütün faaliyet düzeylerinde, günlük faaliyetlerin yürütülmesinde kolaylık sağlayan sistemler aracılığıyla veri üretir ve sunarlar.
Yazının Devamı

COVID-19: Yönetim Kurullarının Alacağı Önlemler ve Kurumsal Yönetim Açısından Düşündürdükleri

Bir salgının ortasında şirket yönetmek çoğu yönetim kurulu üyeleri ve yöneticiler için daha önce karşılaşılmamış zor bir dönem olsa gerek. COVID-19 salgını ile başa çıkmak için gerek hükümetlerin getirdiği birçok kısıtlama gerekse iş süreçlerinde yaşanan önemli sorunlar...
Yazının Devamı

Bıçağınızı Keskinleştirin: İç Denetim Faaliyetlerinde Veri Odaklı Dinamik Analizin Gücü

20. yüzyılın özellikle son on yılında, veri miktarındaki hızlı artış, veri depolama maliyetlerinin azalması, kullanılan veri analiz araçlarının ve tekniklerinin iyileştirilmesi, kurumların işleyişlerinde önemli değişikliklere neden oldu.
Yazının Devamı
PAYLAŞ